Historie dopravního značení sahá až do středověku. Průkopníky dopravního značení jsou totiž kamenné sloupky – tzv. milníky, brzdové kameny, kilometrovníky a rozcestníky. Toto značení vytesané do kamene bylo sice odolné, ale nedostačující. Jedním z prvních písemných dokladů o existenci systematického dopravního značení na našem území je Slezský zákon č. 5 z 1. ledna 1878, konkrétně Řád policie silniční pro veřejné nestátní silnice ve Slezsku.
Důležitým datem pro dopravní značení je rok 1903. V tomto roce totiž zavedl britský zákon poprvé na světě dopravní značky podobné těm dnešním, tedy již ve tvaru kruhů a trojúhelníků. A z Británie se začaly značky šířit poměrně rychle i dál do Evropy. A do deseti let se už vyskytovaly například v Itálii nebo Německu.
O pět let později se v Paříži poprvé sešel silniční kongres, který nakonec určil tvary a významy jednotlivých značek (tzv. Pařížská konvence – Úmluva o jízdě motorovými vozidly). Zpočátku jich bylo jen pár, ale začaly průběžně přibývat. V březnu roku 1931 byla v Ženevě v rámci Evropské konference o jízdě silniční uzavřena Mezinárodní úmluva o sjednocení silničních značek a silniční signalizaci. Smlouva zavazovala členské státy urychleně odstranit ty dopravní značky, které jsou shodné se značkami uvedenými v úmluvě, ale mají jiný význam.
Do tehdejšího Československa dorazilo standardizované značení v roce 1935 v podobě šesti značek. Jednalo se o značky varující před zatáčkou, křižovatkou, stružkou (což je díra v silnici), chráněným a nechráněným železničním přejezdem a jiným nebezpečím. V základu si drží svojí podobu dodnes.
Nejnovější obnova dopravního značení je z roku 2016 a přinesla na světlo světa i nové dopravní značky na úkor starých, nepoužívaných.
Dálnice jsou nově značeny na zeleném, nikoli na modrém pozadí a do kategorie dálnic byla přeřazena také většina rychlostních silnic.
Nové značení městského okruhu. Šipka vám napoví, kterým směrem městského okruhu se vydáváte. Značka může být opatřena i dodatkovým sdělením ve kterém městě se okruh nachází.
Tato značka označuje místo, kam je povolen vjezd pouze těm vozidlům, které splňují zpřísněné emisní podmínky. Emisí plaketa je přidělována na základě emisní kategorie vozu a je viditelně umístěna na vozidle.
Že se na silnici můžete střetnout s jelenem nebo krávou, to víme, toto značení upozorňuje na specifický druh živočichů, který se v dané oblasti může pohybovat a který je třeba chránit.
Sjíždění vozidel veřejné hromadné dopravy osob z tramvajového pásu vyznačuje úsek pozemní komunikace, kde sjíždějí vozidla hromadné dopravy z tramvajového pásu a vy jim máte dát přednost.
Tato informativní dopravní značka se jmenuje “Návěst před odpočívkou „a informuje řidiče o vzdálenosti k nejbližšímu odpočívadlu a také o službách, které zde najdete.
Nábřeží – upozorňuje na místo směřující na nechráněné nábřeží nebo břeh
Zdroj fotografií: Depositphotos.com