Přivírat oči před odlesky sluníčka nemusíme

23.2. 2020Lenka1679x0

Dnes pro vás mám příspěvek, jak funguje polarizace a proč je dobré mít polarizační brýle.

Poté, co jsem si to vyzkoušela, už bych jiné brýle do auta nebo na sport opravdu nechtěla. Ale nejdříve si o polarizaci a světle něco povíme, ať to nevypadá, že tu honíme jen módu a můžeme se blýsknout i znalostmi. Tím rozhodně nechci podcenit to, jak při sportu nebo za volantem vypadáme. Samozřejmě, že je potřeba vypadat za všech okolností krásně a tyto brýle vše jen podtrhnou, protože si můžeme vybrat z mnoha různých typů.

Světlo je elektromagnetické záření, které kmitá ve všech směrech. Jakmile se začne odrážet od lesklého nekovového povrchu, jako je například mokrá vozovka, sklo, vodní hladina nebo sjezdovka, tak je to světlo polarizované. Jen tak pro zajímavost, tento jev objevil už v roce 1808 matematik Etienne -Louis Malus. Polarizační brýle využívají Malusův zákon, který byl pojmenován podle svého vynálezce. Takže zjednodušeně: v brýlích je polarizační filtr, který propouští pouze vertikálně polarizované světlo, díky kterému nevnímáme odlesky a lépe se nám vykreslí barvy. Oči se tedy tolik nenamáhají.

Jistě znáte situace, když se silnice po dešti leskne nebo když je při západu slunce sluníčko moc nízko a vy místo jasně ostrého obrazu vidíte jenom rozmazanou bílou šmouhu. To je nejenom nepříjemné, ale také velmi nebezpečné! To se vám s polarizačními brýlemi rozhodně nestane.

To by bylo něco z teorie a teď bych k tomu ještě ráda připojila svou osobní zkušenost. Mám citlivé oči kvůli onemocnění jménem astigmatismus (cylindrická oční vada způsobující nepřesné zaostření světla na sítnici) a když se od sněhu odráží slunce, je to pro mě vyloženě utrpení.  Letos jsem si na hory zapomněla vzít mé sluneční brýle a protože lyžařské brýle nenosím, půjčil mi můj kamarád své polarizační brýle, ať netrpím. Brýle mi bez obtíží umožnily vidět jak na slunci, tak ve stínu, bez potřeby si je sundávat, jak to musím dělat, když mám obyčejné sluňáky.

Víte, jak se přesvědčit, že vyhlédnuté brýle mají skutečně polarizační filtr? Dáte-li dvoje polarizační brýle za sebe, je přes ně normálně vidět, pokud však jedny pootočíte o 90°, stanou se neprůhlednými. Zkřížením dvou polarizačních filtrů odfiltrujete vertikální i horizontální vlnění, takže neprojde žádné světlo. A když tohle víte, žádný prodejce už vás nemůže napálit a prodat vám obyčejné brýle, když vy chcete polarizační.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.